loader
loader
DOJAZD ZADZWOŃ
Aktualności oraz informacje dla przedsiębiorców Bądź na bieżąco

Instrukcje bezpieczeństwa pożarowego – kto je opracowuje?

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego to bardzo ważny dokument, który powinien znaleźć się w państwowych i prywatnych placówkach, takich jak zakłady pracy, szkoły, banki, hotele czy magazyny. Zawiera zapisy oraz elementy graficzne na wypadek powstania sytuacji niebezpiecznych związanych z nagłym wybuchem pożaru. Kluczowym obowiązkiem pracodawcy (bądź właściciela budynku czy zarządcy) jest zapewnienie bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia wszystkim osobom, które przebywają na terenie obiektu oraz zlecenie opracowania instrukcji i wdrożenie jej zasad.

Szkolenia BHP jako obowiązek nowych pracowników

Pracownicy, którzy zostali zatrudnieni w firmie, powinni obowiązkowo przejść wstępne szkolenia BHP wraz z elementami bezpieczeństwa przeciwpożarowego w dniu rozpoczęcia pracy (a szkolenia okresowe 6-12 miesięcy później). Zadaniem pracodawcy jest zadbanie o to, aby każda osoba odbyła szkolenie, dokładnie zapoznała się z instrukcją przeciwpożarową i wiedziała, jak zareagować w sytuacji zagrażającej życiu czy zdrowiu. Aby należycie spisać zasady bezpieczeństwa – niezbędna jest pomoc wykwalifikowanego specjalisty w tej dziedzinie.

Komu pracodawca zleca przygotowanie instrukcji bezpieczeństwa pożarowego?

Pracodawca czy właściciel budynku jest zobowiązany, by zapoznać pracowników z zasadami bezpieczeństwa, jednak nie opracowuje ich samodzielnie. Powinien to zrobić specjalista o określonych kompetencjach i z odpowiednim przygotowaniem zawodowym. Może to być osoba, która:

  • ma tytuł inżyniera pożarnictwa bądź zawodowego inżyniera i dyplom ukończenia studiów wyższych w Szkole Pożarowej,
  • skończyła studia na kierunku inżynierii bezpieczeństwa na wydziale bezpieczeństwa pożarowego,
  • ukończyła szkolenie dla inspektorów bezpieczeństwa pożarowego,
  • jest zawodowym technikiem pożarnictwa.

 

Ważne jest także, żeby specjalista opracowujący instrukcję pożarową potrafił obsługiwać komputerowe programy graficzne, ponieważ składa się ona ze szczegółowych planów obiektów i otaczających ich terenów. Jeśli chcą Państwo przeprowadzić szkolenia BHP w firmie – zachęcamy do kontaktu z nami. Mamy w swojej ofercie zróżnicowane kursy z zakresu bezpieczeństwa, dzięki czemu będą je Państwo mogli dopasować do swoich indywidualnych potrzeb.


2019 - 2023 © Praktyka BHP, Wszelkie prawa zastrzeżone, projekt i wykonanie pekades