loader
loader
DOJAZD ZADZWOŃ
Aktualności oraz informacje dla przedsiębiorców Bądź na bieżąco

Jaki jest program podstawowego kursu pierwszej pomocy?

Na podstawowym kursie pierwszej pomocy powinny znaleźć się najbardziej niezbędne informacje dotyczące tego zagadnienia. Muszą one być na tyle treściwe, żeby zamknęły się w małym wymiarze godzin. Jednocześnie zaś ich cel ma stanowić przekazanie całej wiedzy koniecznej do tego, żeby w prawidłowy sposób udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy w razie znalezienia się w zasięgu wypadku. Z jednej strony podstawowe szkolenie z pierwszej pomocy powinno zapoznawać kursantów z rozsądną dawką informacji teoretycznych (wystarczającą do uzyskania niezbędnej wiedzy, ale nie nadmiernie przytłaczającą). Z drugiej strony nie może obejść się bez tego, żeby znajomość teorii uzupełnić praktyką w postaci ćwiczeń, na przykład tych wykonywanych na fantomach do nauki resuscytacji.

Pierwsze godziny podstawowego kursu pierwszej pomocy powinny zapoznać uczestników z informacjami wstępnymi. Zawiera się w nich objaśnienie samego pojęcia pierwszej pomocy oraz – co najważniejsze – odwołanie się do przepisów prawnych, które mówią, w jakich dokładnie sytuacjach należy udzielać pierwszej pomocy i kiedy nie podjęcie prób jej udzielenia może poskutkować pociągnięciem do odpowiedzialności. Następnie podstawowy kurs pierwszej pomocy powinien wprowadzić uczestnika w kolejne etapy jej udzielania, problemy, jakie można w związku z nią napotkać, oraz informacje odnośnie tego, jakie rodzaje urazów wymagają danego typu pomocy.

Szczegóły podstawowego kursu pierwszej pomocy

Uczestnik podstawowego kursu pierwszej pomocy musi się najpierw nauczyć, w jaki sposób oceniać stan poszkodowanego. Następie powinien poznać zasady, na jakich polega wzywanie specjalistycznej pomocy – przede wszystkim powiadamianie służb ratunkowych o tym, gdzie doszło do wypadku. Dalej uczestnik podstawowego kursu pierwszej pomocy zaznajamia się z tym, jak postępować z konkretnymi sytuacjami, takimi jak utrata przytomności, zatrzymanie krążenia, zadławienia, krwotoki czy zatrucia (to tylko niektóre z mogących wystąpić sytuacji). W końcu należy powiadomić też uczestnika kursu pierwszej pomocy o tym, jak udzielać wsparcia psychicznego poszkodowanej osobie, oczywiście jeśli jest ona przytomna. Podsumowując, podstawowy kurs pierwszej pomocy to kompendium tego, co powinien na ten temat wiedzieć każdy, niezależnie od wieku czy wykonywanego zajęcia.


2019 - 2024 © Praktyka BHP, Wszelkie prawa zastrzeżone, projekt i wykonanie pekades